Skip Ribbon Commands
Skip to main content
MajGen Smedley D Butler

 

MAJOR GENERAL
SMEDLEY D. BUTLER, USMC
(DECEASED)

Click here for a higher resolution photo.                  Click here for additional photos.

Medal of Honor Citation - Vera Cruz                        Original General Order-Vera Cruz

Medal of Honor Citation - Haiti

Major General Smedley D. Butler, one of the most colorful officers in the Marine Corps' long history, was one of the two Marines who received two Medals of Honor for separate acts of outstanding heroism. 

He was not yet 20 when the citizens of his native West Chester, Pennsylvania, presented him with a sword on his return from the Boxer Rebellion in China. Some 50 years later that trophy was presented to the Marine Corps for permanent custody.

Smedley Darlington Butler, later known to thousands of Marines as "Ol' Gimlet Eye," was born 30 July 1881. He was the son of Thomas S. Butler, a Representative in Congress from the Delaware-Chester County district of Pennsylvania for over three decades and a longtime chairman of the House Naval Affairs Committee. He was still in his teens when, on 20 May 1898, he was appointed a second lieutenant in the Marine Corps during the Spanish-American War.
 
Following a brief period of instruction at Washington, D.C., he served with the Marine Battalion, North Atlantic Squadron, until 11 February 1899, when he was ordered home and honorably discharged on 16 February 1899.

He was commissioned a first lieutenant in the Marine Corps on 8 April 1899; promoted to captain, 23 July 1900; to major, 13 May 1908; to lieutenant colonel, 1 August 1916; to colonel (temporary), 1 July 1918; to brigadier general (temporary), 7 October 1918; to colonel (permanent), 9 March 1919; to brigadier general (permanent), 4 June 1920; and to major general, 5 July 1929.

In April 1899, 1stLt Butler was assigned to duty with the Marine Battalion at Manila, Philippine Islands. From 14 June to October 1900, he served with distinction in China, and was promoted to captain by brevet for distinguished conduct and public service in the presence of the enemy near Tientsin, China. He was wounded in that battle on 13 July 1900.

Returning to the United States in January 1901, he served at various posts within the continental limits and on several ships. He also served ashore in Puerto Rico and the Isthmus of Panama for short periods. In December 1909, he commanded the 3d Battalion, 1st Regiment on the Isthmus of Panama. He was temporarily detached to command an expeditionary battalion organized for service in Nicaragua, 11 August 1912, in which capacity he participated in the bombardment, assault and capture of Coyotepe, 12-31 October. He remained on duty in Nicaragua until November 1912, when he rejoined the Marines at Camp Elliott, Panama.

His first Medal of Honor was presented following action at Vera Cruz, Mexico, 21-22 April 1914, where he commanded the Marines who landed and occupied the city. Maj Butler "was eminent and conspicuous in command of his Battalion. He exhibited courage and skill in leading his men through the action of the 22nd and in the final occupation of the city."

The following year, he was awarded the second Medal of Honor for bravery and forceful leadership as Commanding Officer of detachments of Marines and seamen of the USS Connecticut in repulsing Caco resistance on Fort Riviere, Haiti, 17 November 1915.

During World War I, he commanded the 13th Regiment in France. For exceptionally meritorious service, he was awarded the Army Distinguished Service Medal, the Navy Distinguished Service Medal, and the French Order of the Black Star. When he returned to the United States in 1919, he became Commanding General of the Marine Barracks, Quantico, Virginia, and served in this capacity until January 1924, when he was granted leave of absence to accept the post of Director of Public Safety of the City of Philadelphia. In February 1926, he assumed command of the Marine Corps Base at San Diego, California. In March 1927, he returned to China for duty with the 3d Marine Brigade. From April to 31 October he again commanded the Marine Barracks at Quantico. On 1 October 1931, he was retired upon his own application after completion of 33 years' service in the Marine Corps.
 
Major General Butler died at the Naval Hospital, Philadelphia, on 21 June 1940, following a four-week illness.
 
The USS Butler, a destroyer, later converted to a high speed minesweeper, was named for MajGen Butler in 1942. This vessel participated in the European and Pacific theaters of operations during the second World War.